AKÁR 3 MILLIÓ.-FT ÁLLAMI TÁMOGATÁS
(FRISSÍTVE!!!)
Megjelentek a 2021. január 1-jén induló otthonfelújítási támogatás részletes szabályai, ami legkésőbb 2022. december 31-ig igényelhető.
A támogatás a felújítási költségek felét, maximum 3 millió forintig téríti vissza utólagosan, amit azok igényelhetnek, akik legalább egy gyermeket nevelnek, és a saját otthonukat szeretnék felújítani, korszerűsíteni, szépíteni.
Az otthonfelújítási támogatás célja egyfelől a gyermeket nevelő magyar családok lakhatási körülményeinek javítása, akárcsak a hazai lakásállomány megújítása, valamint a hazai építőipari ágazat kifehérítése.

A TÁMOGATÁS EGÉSZ PONTOSAN A KÖVETKEZŐ ÉPÍTÉSI TEVÉKENYSÉGEKHEZ IGÉNYELHETŐ:
- víz-, csatorna-, elektromos, gáz-közműszolgáltatás bevezetése, illetve belső hálózatának kiépítése vagy cseréje,
- fürdőhelyiség, illetve WC létesítése olyan lakásban, amely nem rendelkezik ilyen helyiséggel,
- fűtési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, köztük megújulú energiaforrásokkal,
- az épület szigetelése, ideértve a lábazatszigetelést, a hő-, hang-, illetve vízszigetelési munkálatokat,
- külső nyílászáró cseréje, redőny, árnyékoló, spaletta, rovarháló, biztonsági rács felszerelése vagy cseréje,
- párkányok, küszöbök cseréje vagy felújítása,
- tető cseréje, felújítása, szigetelése,
- égéstermék-elvezető építése, korszerűsítése,
- klímaberendezés beépítése, cseréje,
- napkollektor, napelemes rendszer telepítése, cseréje – A 2020. december 22-i kormányrendelet módosítás értelmében a szaldós elszámolás csak a 2021. június 30-ig a szolgáltatókkal megkötött szerződések esetében alkalmazható. Ezt követően csak bruttó alapú elszámolás esetén lehet a költségeket a támogatás keretein belül elszámolni. Bővebb információ a szaldós-bruttó elszámolásról ITT található.
- a lakás belső helyiségeinek fali, padló-, födém- vagy álmennyezeti burkolatának cseréje, felújítása,
- belső festés és tapétázás,
- galériaépítés,
- belső lépcső kialakítása és cseréje,
- szaniterbeépítés és -csere,
- villanykapcsolók és dugaljak kialakítása, illetve cseréje,
- belső nyílászárók, párkányok, küszöbök beépítése, cseréje, felújítása,
- a lakással azonos ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számon található épület, nem lakás céljára szolgáló helyiség, vagyis a nyári konyha, a mosókonyha, a tároló felújítása,
- kerítés építése,
- gépjárműtároló építése vagy nyitott gépkocsibeálló kialakítása,
- terasz, lodzsa, erkély, előtető építése,
- térburkolat készítése, cseréje,
- télikert kialakítása,
- akadálymentesítési munkák, amennyiben a gyermek mozgáskorlátozottnak minősül,
- alapozási szerkezet megerősítése.
A TÁMOGATÁS MAXIMÁLIS ÖSSZEGE ÖSSZESEN 3 MILLIÓ FORINT LEHET.
Az anyagköltség és a munkadíj fele-fele arányban igényelhető. A családok akkor járnak a legjobban, ha 6 millió forintért újítanak fel, de ennél kisebb összegért is lehet. A lényeg, hogy családonként mindössze egyszer támogatja az állam az otthonfelújítást.
A támogatást a fenti feladatok elvégzésére nemcsak kizárólagosan saját tulajdonban lévő ingatlanra lehet igénybe venni. Az igénylőnek vagy kiskorú gyermekének – együttes igénylés esetén az igénylők együtt, vagy kiskorú gyermekeik – a lakásban együttesen legalább 50 százalékos, az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett tulajdoni hányaddal kell rendelkeznie.
Amennyiben az ingatlan régóta a család tulajdonában van, akkor az otthonfelújítási támogatás benyújtásakor legalább egy éve bejelentett lakóhelyként a felújítandó lakásban kell élnie a szülőnek és a gyermeknek, a gyermekeknek.
Hogyha új lakásba, új házba költöznek vagy építkeznek, akkor ez a szabály nem érvényes, nem kell igazolni az egyéves bentlakási jogviszonyt. Abban az esetben, ha ingázik a támogatást igénybe vevő, akkor a magyarországi, felújításban érintett lakásában a bejelentett lakóhelye fennmarad, így a támogatás az egyéb feltételek fennállása esetén igényelhető.

A TÁMOGATÁS IGÉNYBE VÉTELÉHEZ LEGALÁBB EGYÉVES, FOLYAMATOS TÁRSADALOMBIZTOSÍTÁSI JOGVISZONY SZÜKSÉGES, AMELY A VÁLLALKOZÓKRA IS VONATKOZIK.
Ennek a társadalombiztosítási jogviszonynak a főbb esetei:
- minden típusú munkavégzésre és foglalkoztatásra irányuló, magán- és állami alkalmazotti szolgálati és egyéb jogviszony
- szövetkezeti munkavégzés
- az álláskeresési támogatások időszaka
- egyéni vállalkozás
- társas vállalkozás
- egyházi szolgálati jogviszony
- mezőgazdasági őstermelő
- főállású kisadózó
- állami projektértékelő
- köz- vagy felsőoktatási jogviszony.
Ezek mind feljogosítanak a támogatásra, továbbá minden belföldi vagy külföldi munkaviszony, amelyet maximum 30 napra szakítottak meg az elmúlt egy évben.
Akik elveszítették a munkájukat, azoknál az álláskeresési járadékot is figyelembe veszik. Beszámít a nyugdíj mellett végzett munka is, ahogy a hallgatói és a diplomás gyed időszaka is. Feltétel továbbá, hogy köztartozásmentes legyen az igénylő.