Pasti namestitve sončnih kolektorjev

Novice

Nekateri menijo, da namestitev solarnih kolektorjev ne zahteva posebnega znanja, tako da jo lahko opravi kar vsakdo. Pozabljajo, da so za realizacijo potrebna različna dovoljenja, da je treba poznati pogoje za namestitev sončnih kolektorjev in malenkosti, ki so lahko drage, če jih ne upoštevate. Pripravili smo seznam resnih napak, na katere morate biti vsekakor pozorni.

Solarni sistem je električna inštalacija, ki zahteva temeljito načrtovanje.

To torej ni naprava, ki jo lahko kupite in namestite v svojem podjetju ali domu brez pomoči strokovnjaka.

1. Vzrok za naslednje je pomanjkanje strokovnega znanja in izkušenj

Celoten sistem brez strokovnega znanja?

Obstaja veliko tveganje, da kupite pripravljen sistem, ne da bi poznali parametre električnega števca ali pa nosilnost omrežja stavbe. Temu bi se zlahka izognili, če bi izvedbo pregleda na kraju samem prepustili strokovnjakom, kajti če bo zaradi napačne odločitve treba zamenjati celotno napeljavo ali celo števec, je to lahko neprijeten trenutek.

Varčevanje za vsako ceno

“Poglejmo, kateri so najcenejši solarni paneli.” ali “Kako pridobimo sistem z najmanj vloženega denarja.”

To so lahko resnične izjave, ki pa lahko privedejo tudi do nakupa panelov slabe kakovosti , inverterjev ali celo montažnih nosilcev slabe kakovosti zaradi pretirane želje po varčevanju, kar se lahko zelo hitro maščuje. Pri sistemu solarnih kolektorjev se ne splača varčevati, še posebej zato, ker dolgoročno zmanjšuje stroške energije (v najboljšem primeru zmanjšuje račune za elektriko na ničlo).

Varčevanje pri podporni konstrukciji in inverterju

Obstajajo tudi primeri, ko nekdo kupi zanesljive panele, vendar ni pozoren na kakovost montažnega nosilca. To pa je vsekakor pomemben del sistema, in če na tem varčujete, bosta rja in vremenske razmere v nekaj letih poškodovali montažni nosilec, kar bo ogrozilo celoten sistem.

Zato je priporočljivo kupiti nosilno konstrukcijo, ki bo do zdržala 30-40 let.

Tudi nakup poceni inverterjev dvomljive kakovosti prinaša izredno velika tveganja.

Dobavitelji električne energije jasno določajo, katere inverterje bodo sprejeli zaradi varnosti delovanja, zato nekakovostni inverterji niso dovoljeni in jih ni mogoče priključiti na omrežje dobaviteljev.

Poleg tega za te inverterje proizvajalec niti ne bo jamčil več kot 5-7 let, zato je garancijska doba lahko v tem primeru vsekakor zgovorna.

Zgornjim napakam se lahko zlahka izognete, če se zanesete na pomoč izkušenega in visokokvalificiranega strokovnjaka.

Pri namestitvi solarnih panelov je treba upoštevati različne dejavnike, zato smo zbrali nekaj pasti, ki se jim morate vsekakor izogniti.

2. Pasti pri namestitvi in montaži solarnih panelov

Nezanesljiv izvajalec

Izbira nezanesljivega izvajalca ima lahko neprijetne in celo življenjsko nevarne posledice. Že majhna napaka med namestitvijo lahko pozneje povzroči nevarnost požara.

Priporočljivo je uporabiti le podjetje s pomembnimi referencami in strokovnim znanjem, saj lahko tako zagotovite, da bo solarni sistem brezhibno deloval celo do 30-40 let.

Vgradnja solarnih panelov je morda dražja (poleg kakovostnih izdelkov), vendar boste dobili varen sistem, ki se vam bo dolgoročno obrestoval.

Kadar kot nagiba ni dober

Solarne panelee lahko namestite na katero koli streho, vendar pa pri vseh strehah ne boste dosegli največjega pozitivnega učinka.

Paziti morate na optimalni kot nagiba, ki mora biti med 25 in 35°. Če je naklonski kot večji ali manjši od tega, se bo učinkovitost sistema znatno zmanjšala. Zaradi preveč ravnega kota pa se lahko solarni kolektorji tudi umažejo, kar lahko znatno zmanjša učinkovitost in skrajša njihovo življenjsko dobo.

Kadar je orientacija napačna

Največjo zmogljivost sistema lahko dosežemo z južno orientacijo, vendar je lahko primerna tudi jugovzhodna ali jugozahodna orientacija, pri čemer v slednjem primeru pride do znatno manjše “izgube”.

Če orientacija ni primerna, lahko poiščete druge možnosti (npr. zemeljski sistem ali celo namestitev na drugo stavbo). Pozorni morate biti na orientacijo, saj ta vpliva na stopnjo učinkovitosti sistema.

V primeru ko naklonski kot ali orientacija nista ustrezna, lahko inverter SolarEdge, ki se je izkazal v 135 državah po vsem svetu, pomaga zmanjšati izgubo proizvodnje.

3. Dovoljenja in zaščita

Dobro je uporabiti ponudnika storitev, ki poskrbi za samo izdajo dovoljenja in natančno uskladi vse potrebne postopke.

Ključna je tudi varnost delovanja, zato je treba pozornost nameniti zaščiti pred dotiki in prenapetostmi, saj lahko pride do resnih poškodb ali celo smrtnih nesreč Z ustrezno zaščito sta varna tudi električni sistem v hiši in sistem sončnih kolektorjev, saj je mogoče odpraviti poškodbe zaradi prenapetosti sistema.

Povzetek – pasti pri namestitvi solarnih kolektorjev

Pri namestitvi solarnih kolektorjev so torej nujno potrebni strokovno znanje, ustrezni kakovostni izdelki, zanesljiv izvajalec s pomembnimi referencami, optimalen naklon in usmeritev, potrebna dovoljenja in zaščita.

Če se izognete zgoraj navedenim pastem, lahko dobite visokokakovosten solarni sistem.

Želimo vam, da bi vam zanesljiv solarni  sistem namestila strokovna ekipa z uporabo pravih izdelkov!